Dlaczego i od czego żółkną nasze zęby?
„Żeby białe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – można by rzec, parafrazując słowa znanej dziecięcej piosenki na temat zdrowych zębów i dbałości o nie. Oczywiście same „chęci” to dużo za mało, by móc się poszczycić zdrowym i białym uzębieniem. Musimy jeszcze pamiętać o regularności a także dysponować odpowiednim „wyposażeniem”. Zgodnie z tym, co zalecają stomatolodzy – zęby powinniśmy myć po każdym posiłku. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas wystarczy, że zadbamy o ich umycie – rano i wieczorem, a w ciągu dnia, będziemy posiłkować się gumą do żucia (bez cukru). Możemy też praktykować płukanie jamy ustnej, zwykłą wodą. Ważne by robić to systematycznie i po każdym spożytym posiłku. Jeśli zaś chodzi o „wyposażenie” do czyszczenia zębów, to składają się na nie właściwie dobrane: pasta do zębów oraz szczoteczka. Dlaczego to takie ważne? Otóż nieodpowiednia szczoteczka (czyt. zbyt twarda), może spowodować podrażnienie naszych zębów i dziąseł. Jeśli zaś chodzi o pastę do zębów, to może ona uszkodzić ich delikatną strukturę. Dotyczy to przede wszystkim dzieci najmłodszych. Z tego też względu, absolutnie wykluczonym jest mycie zębów dziecięcych, pastą przeznaczoną dla dorosłych. Tym bardziej, że na rynku, obecnie dostępna jest szeroka gama tego typu produktów specjalnie przeznaczonych dla naszych małych pociech. Pasta do zębów dla dzieci, jest dużo łagodniejsza (ma mniej fluoru) w swoim składzie, niż ta przeznaczona dla osób dorosłych.
Wiemy już, że o bieli naszych zębów, decyduje regularne ich mycie. Skutkuje ono, usuwaniem resztek jedzenia – także picia – z powierzchni zębów i zakamarków jamy ustnej. Przejdźmy teraz do kwestii, tego dlaczego żółkną nasze zęby.
Żółknięcie zębów (określane w stomatologii jako przebarwienie) następuje w efekcie odkładania się na szkliwie zębowym osadów i barwników różnego pochodzenia, które zmieniają jego kolor.
Wiemy już, dlaczego żółkną nam zęby. Czas by poznać najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów. Przebarwienia zębów związane z przyczynami ich występowania dzielimy na dwie grupy.
Przebarwienia wywołane czynnikami wewnętrznymi czyli:
- Leki, środki chemiczne, antybiotyki;
- Uszkodzenia;
- Ścieranie szkliwa;
- Kamień nazębny;
- Choroby zębów z dzieciństwa.
Przebarwienia wywołane na skutek czynników zewnętrznych czyli:
- Zbyt duża ilość kawy i herbaty;
- Palenie papierosów;
- Zbyt duża ilość słodyczy.
Warto przy tym podkreślić, że nasze zęby zmieniają też kolor wraz z upływającym czasem. Wtedy zmienia się też ich struktura i stają się dużo słabsze.
Przebarwienia zębów, dzielimy także ze względu na ich rodzaj. Są to przebarwienia powierzchowne – dotyczą one szkliwa i są dość proste do usunięcia. Wystarczy tu systematyczne czyszczenie zębów oraz stosowanie past wybielających. Druga grupa to przebarwienia głębokie – dotyczą zębiny i bywają bardzo kłopotliwe w usunięciu, a często wręcz niemożliwe. W tym wypadku, jest konieczne już bardziej zaawansowane wybielanie zębów.