Wybielanie zębów metodą lampową

Piękny i biały uśmiech to marzenie każdego. Powszechnie wiadomo, że zdrowy uśmiech zapewnia komfort i dodaje pewności siebie, ułatwia kontakty. Jedną z metod uzyskania pięknego uśmiechu jest wybielanie zębów metodą lampową. Warto udać się do dobrego dentysty i dowiedzieć się, na czym polega ten sposób wybielenia.

uśmiech

Wybielanie zębów

Niewielkie przebarwienia można wybielić w domu. W drogeriach czy apketach dostępne są  preparaty wybielające: pasty, żele z nakładkami, a także nasączone substancjami wybielającymi paski. Metoda domowa jest dość bezpieczna i zdecydowanie najtańsza, jednocześnie efekty nie są satysfakcjonujące i trzeba to nieustannie powtarzać

Profesjonalne i szybkie wybielanie zębów może zapewnić jedynie wizyta w gabinecie dentystycznym. Obecnie są do wyboru dwie metody: nakładkowa i laserowa.

Metoda nakładkowa jest przeprowadzana samodzielnie, w domu. Preparat wybielający zakłada się na noc na specjalnie wykonanych nakładkach przez 10–14 dni. Metoda może powodować nadwrażliwość zębów, podrażnienia błony śluzowej, zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a także jest bardziej czasochłonna i wymaga sporo zaangażowania. Przynosi jednakże zadowalające efekty (poprawa do 6 odcieni), które mogą się utrzymać nawet do 3 lat.

Z kolei metoda przy użyciu lampy polega na 3-krotnej aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu dużą dawką energii z lampy podczas jednej wizyty, wizyta trwa około 1,5 godziny, a efekt jest bardziej spektakularny, gdyż występuje poprawa nawet do 10 odcieni w skali Vita – tłumaczą specjaliści z implant-art.com.pl. Metoda jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się około 2-3 lata.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych metod i dopiero wówczas wybrać idealną dla siebie. Czasem przy przebarwieniach pojedynczych zębów, np. leczonych endodontycznie, warto rozważyć założenie licówek porcelanowych, dopiero wówczas efekty będą zadowalające - tłumaczą specjaliści z implant-art.com.pl w Warszawie.

Zabieg wybielania zębów lampą bez tajemnic

Pierwszym krokiem jest wykonanie badania wstępnego oraz przedyskutowanie z pacjentem jego oczekiwań oraz ustalenie koloru zębów przed zabiegiem. Następnie higienistka stomatologiczna zakłada pacjentowi okulary ochronne, aby światło emitowane przez akcelerator nie podrażniło jego oczu. W dalszej kolejności zakłada się rozwierak, który odsłania wargi i język podczas wybielenia. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dziąseł płynną żywicą tzw. koferdamem. Aby płynna żywica mogła spełnić swoją funkcję należy ją utwardzić lampą polimeryzacyjną. W trakcie wykonywania tej czynności można odczuwać ciepło na dziąsłach, jest ono oczywiście zupełnie niegroźne. W momencie nałożenia żelu wybielającego przechodzi się do samego procesu wybielania. Podczas aplikacji żelu na zęby dochodzi do aktywacji substancji czynnej w wyniku mieszania w odpowiedniej strzykawce. Następnie ustawia się czas trwania naświetlania,  zazwyczaj 10 minut. Po zakończeniu usuwa się żel wybielający z powierzchni zębów. I powtarza czynność. Po ostatnim cyklu, usuwa się żel wybielający i płynny koferdam. Po zakończonym zabiegu ponownie określony zostaje uzyskany kolor zębów.

Zalety i wady profesjonalnego wybielanie zębów

Niezaprzeczalnymi zaletami wybielania zębów tą metodą są:

  • niemalże natychmiastowe widoczne rezultaty;

  • bezpieczeństwo metody;

  • stosowanie nowej generacji preparatu wybielającego, który powoduje redukcję  nadwrażliwości zębów i dziąseł.

Natomiast do wad należy zaliczyć:

  • spory koszt profesjonalnego wybielanie (znacznie droższy niż te domowe);

  • efekt nie jest wieczny, czyli w  zależności od trybu życia i rodzaju spożywanych pokarmów, po pewnym czasie zęby ponownie zaczynają zmieniać swój odcień, w związku z czym, zalecane jest stosowanie odpowiedniej diety pozabiegowej oraz wykonanie szyn wybielających, za pomocą których można utrwalać efekt wybielenia.

Efekty

Efekty zabiegu są kwestią bardzo indywidualną i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku, bo z biegiem czasu, zęby ciemnieją co może być spowodowane ścieraniem się szkliwa, dodatkowym czynnikiem są nawyki żywieniowe, spożywanie niektórych produktów (głównie kawy, czerwonego wina, napojów gazowanych i warzyw oraz owoców o ciemnym kolorze) – wyjaśniają eksperci z implant-art.com.pl.  .

Zabieg wybielania zębów w gabinecie nie powinien być wykonany u osób z:

  • nadwrażliwością zębów i dziąseł;

  • dużymi niewyleczonymi ubytkami, które mogą spowodować nadmierną nadwrażliwość po zabiegu.

  • głębokimi i kłopotliwymi przebarwieniami.

Utrzymanie uzyskanego efektu

Efekt po profesjonalnym wybielaniu zębów lampą średnio utrzymuje się przez 2 lata. W celu utrzymania efektu wybielonych zębów jak najdłużej konieczne jest przestrzeganie białej diety przez minimum 48 godzin po zabiegu, a także w kolejnych dniach, czyli przez około 2 tygodnie.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://implant-art.com.pl/