Sposoby na nieświeży oddech – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieświeży oddech to objaw, który może mieć kilka różnych przyczyn – od błędów w higienie jamy ustnej do poważnych chorób. Problem znacznie obniża komfort życia, dlatego warto wiedzieć, co jest przyczyną nieprzyjemnego oddechu i jak sobie z tym radzić. Co najlepiej stosować na nieprzyjemny zapach z ust?

nieświeży oddech

Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust to przypadłość, która w ogromnym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie. Negatywnie wpływa na codzienne kontakty międzyludzkie i obniża pewność siebie. Brzydki zapach z ust to źródło kompleksów i powód ogromnego skrępowania. 

Główne przyczyny nieświeżego oddechu to:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej. Bakterie bytujące w jamie ustnej wydzielają lotne związki siarki, które odpowiadają za obecność nieprzyjemnego zapachu z ust. Te drobnoustroje gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale także w przestrzeniach międzyzębowych tworząc płytkę i kamień nazębny. Powoduje to powstawanie zmian próchniczych, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych dziąseł oraz innym chorobom przyzębia. 
  • Błędy dietetyczne. Za przykry zapach z ust odpowiada niewłaściwa dieta, głównie obfitująca m.in. w węglowodany, potrawy mączne czy produkty zawierające dużą ilość związków siarki (np. czosnek, szczypiorek czy cebula). Nadmierne, zbyt rygorystyczne odchudzanie, zwłaszcza bazujące na głodzeniu, także wywołuje powstawanie nieładnego zapachu z ust.
  • Zaburzenia wydzielania śliny. Zbyt mała ilość śliny w jamie ustnej, np. jako wynik uszkodzenia ślinianek czy efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, może odpowiadać za obniżenie jakości życia związane z brzydkim zapachem z ust.
  • Schorzenia laryngologiczne. Niekiedy przewlekłe stany zapalne zatok, ropne zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy zakażenia dróg oddechowych, mogą zmieniać oddech z ust na bardzo nieprzyjemny.
  • Choroby układu pokarmowego. Kondycja żołądka czy wątroby także może istotnie wpłynąć na odczuwanie nieprzyjemnego posmaku. Zatem przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy zapalenie wątroby istotnie obniża komfort życia.
  • Używki. Nałóg palenia papierosów bardzo istotnie wpływa na zapach oddechu. Powoduje nie tylko suchość w jamie ustnej, ale także nieprzyjemny smak w ustach. Brzydki oddech odczuwany jest zarówno przez palacza, jak i przez osoby przebywające w jego najbliższym otoczeniu. Wśród używek wyraźnie zaburzających komfort w jamie ustnej należy wymienić również kawę, mocną herbatę oraz napoje alkoholowe. 

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

By uczucie świeżości w ustach utrzymywało się jak najdłużej, należy zwrócić szczególną uwagę na zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto zatem nie tylko regularnie myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Uczucie komfortu zdecydowanie wzrośnie, gdy szczoteczki do zębów oraz odpowiednio dobranej pasty będziemy używać po każdym spożytym posiłku. Dobre efekty przynosi również stosowanie szczoteczki do języka. 

Trzeba przy tym pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się regularne korzystanie z nici dentystycznej, ale również z płynu do płukania jamy ustnej, który zneutralizuje brzydki zapach. 

Warto zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć spożycie produktów mącznych, węglowodanów czy produktów naturalnie bogatych w związki siarki. Ograniczenie palenia wyrobów tytoniowych oraz picia napojów alkoholowych także zmniejszy odczuwany dyskomfort związany z zapachem z ust.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Poza przywiązywaniem uwagi do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej, można wspomagać się domowymi sposobami na nieświeży oddech

Zaleca się np. picie zielonej herbaty zamiast jej tradycyjnego odpowiednika w postaci mocnej, czarnej herbaty. Nieprzyjemny smak w ustach skutecznie znosi także płukanie ust naparami z szałwii czy rumianku. Pomocne może okazać się żucie natki pietruszki, laski cynamonu czy goździków. Sprawdź produkty na nieściwży oddech dostępne na: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/nieswiezy-oddech.html

 

undefined