Skuteczne sposoby na śnieżnobiały uśmiech

Walka o przywrócenie naturalnej bieli naszym zębom, nie zawsze bywa równa. W wielu przypadkach to przebarwienia wygrywają… Mimo to warto poznać najbardziej popularne metody na wybielanie zębów, by móc pomóc samemu sobie.

Dostępne metody wybielania zębów, możemy podzielić na trzy kategorie:

DOMOWE WYBIELANIE ZĘBÓW

Są to wszelkie sposoby, które stosuje się w zaciszu własnego domu. Informacje na ich temat, często można znaleźć w sieci. Metody te, charakteryzuje:

  • niski koszt;
  • bezbolesność;
  • ogólnodostępność;
  • brak gwarancji co do bezpieczeństwa zębów;
  • krótkotrwały efekt.

Aby wybielić zęby metodami domowymi możemy użyć sody oczyszczonej lub soli. Jedną bądź drugą substancję, dodajemy do pasty, którą zamierzamy umyć zęby. W ich wyniku, nasze zęby szybko odzyskują utraconą biel. Minus tego typu rozwiązań – możemy uszkodzić szkliwo zębów. Zaleca się więc ostrożność i niezbyt częste sięganie po oba te składniki. W domowym wybielaniu zębów, można też wykorzystać cytrynę. Sok ze świeżego owocu, wykorzystujemy do wcierania w zęby – kilka razy dziennie. W tym przypadku, również należy być ostrożnym co do częstotliwości, gdyż zębów nie powinno wystawiać się dobrowolnie, na długotrwałe działanie kwasów – podobnie zresztą, jak cukrów.

WYBIELANIE Z UŻYCIEM SPECJALISTYCZNYCH ŚRODKÓW

Są to metody, które także można wykonać we własnym domu czy poza nim – ale bez udawania się do gabinetu stomatologicznego. Metody te, charakteryzuje:

  • średni koszt;
  • ogólnodostępność;
  • bezbolesność;
  • bezpieczeństwo dla zębów.

Wśród specjalistycznych środków do wybielania zębów wymienia się przede wszystkim pasty wybielające. Są to pasty do mycia zębów, zawierające w swoim składzie dodatkowo substancje (takie jak: tlenek fluoru i wodorotlenek sodu), sprzyjające pozbyciu się szkodliwych barwników ze szkliwa zębowego. Past tych, nie wolno jednak stosować jako wyłącznych środków do czyszczenia zębów. Powinno się je stosować na przemiennie ze zwykłą pastą do mycia zębów. Pomocne w wybielaniu zębów, jak i podtrzymaniu ich naturalnej bieli, są także wybielające gumy do żucia. Nie posiadają one w swoim składzie cukru ani substancji smakowych. Należy je stosować, nie dłużej niż 30 minut po spożytym posiłku czy wypitym napoju. Walcząc o przywrócenie bieli naszym zębom, możemy też sięgnąć po paski wybielające. Wyglądem przypominają one tradycyjne plastry, z tą różnicą, że zostały one pokryte nadtlenkiem karbamidu. Aby paski zadziałały, należy je nałożyć na górne i dolne zęby. Zabieg powinien trwać ok. 30 minut. Na pierwsze efekty, należy nastawić się mniej więcej po tygodniu regularnego stosowania.

METODY ZAAWANSOWANE WYBIELANIA ZĘBÓW

Są to wszelkie techniki i sposoby wybielania zębów, które może wykonać jedynie specjalista w swoim gabinecie. Metody te charakteryzują:

  • wysoki koszt;
  • niekiedy bolesność;
  • bezpieczeństwo dla zębów;
  • długotrwały a czasami stały efekt.

Wśród tych metod wymienia się następujące techniki:

a. metoda nakładkowa – nazywana też szynową; polega ona na stworzeniu specjalnego żelowego odlewu dla naszej szczęki; stosuje się je na noc; nie powodują bolesności; pierwsze efekty widoczne są po kilkunastu nocach; cena – ok. 1000 zł;

b. metoda laserowa – biel zębów zostaje przywrócona poprzez działanie wiązki lasera; ilość zabiegów zależy od stopnia przebarwienia; metoda bezbolesna; efekty są natychmiastowe; cena – ok. 2000 zł;

c. metoda naświetlania – używa się do jej celu specjalistycznej lampy stomatologicznej; najpierw lekarz nakłada na nasze zęby specjalny żel, a później naświetla naszą szczękę; światło lampy przyspiesza działanie żelu i uwalnia nadtlenki i inne substancje aktywne; cena – ok. 1300-1500 zł;

d. metoda żelowa – odbywa się ona poprzez nałożenie na zęby specjalistycznego żelu dentystycznego o bardzo dużym stężeniu; zabieg trwa od 2 do 3 godzin; efekt jest natychmiastowy; cena – ok.200-300 zł

Jak zatem widać wybielanie zębów jest szerokim zagadnieniem. W jego skład wchodzą zarówno metody domowe, jak i te, które można wykonać jedynie w gabinecie dentystycznym. Oczywiście o wiele bardziej bezpieczne, jak i korzystne dla naszych zębów, jest wybielanie profesjonalne czyli wykonywane przez specjalistę. Warto przy tym nadmienić, że zabiegi te są możliwe jedynie wtedy, gdy nasz stan uzębienia jest w porządku. Oznacza to, że przed samym zabiegiem, dentysta dokładnie sprawdza naszą jamę ustną. Gdy stwierdzi, że nie cierpimy na żadne stany zapalne lub chorobowe, możemy bezpiecznie poddać się danej metodzie. Poza tym, to nie my decydujemy o jej rodzaju, a przede wszystkim sam lekarz. Niestety zabiegi profesjonalne z użyciem odpowiedniego sprzętu medycznego czy specjalistycznych preparatów, są dość sporym wydatkiem. Z tego względu, powinniśmy starać się unikać doprowadzenia naszych zębów, do stanu wymagającego interwencji specjalisty. Nie jest to zbyt trudne, tym bardziej, że środki zapobiegające przebarwieniom zębów, są ogólnodostępne i zupełnie bezpieczne.